Ana Sayfa > Sağlık > SMA Hastalığı, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir

SMA Hastalığı, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir

SMA Hastalığıan günümüzde pek çok kişi belirtisi yada tanımını bilmeden bebeklerden herçekleşen ölümlerin altında yatıyor. Türkiyede ise bu hastalık gevşek bebek sendromu olarak biliniyor. 

Türkiye’de ‘Gevşek Bebek Sendromu’ olarak bilinen SMA hastalığı (Spinal Musküler Atrofi) Batı’da sıkça görülüyor ve bebek ölümlerine yol açıyor. Hareket sinir hücrelerinden kaynaklı bir hastalık olan SMA hastalığı, kas hareketlerini kontrol eden sinir sisteminin tahrip olmasıyla kasların zayılaması ve erimesi olarak açıklanıyor. Kişiyi yatağa bağımlı hale getiren SMA hastalığının çeşitli tipleri bulunuyor. Ancak en tehlikeli evresi SMA Tip 1 olarak biliniyor. SMA Tip 1’in belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebilir bir halde oluyor. Hastalık, yeni doğmuş bir bebekte görülebilirken, yetişkinlerde de ortaya çıkabiliyor.

SMA TİP 1’İN TEDAVİSİ VAR MI? 

SMA için spesifik bir ilaç tedavi yok. Ancak SMA’lı hastaların gelecekteki tedavisinde gen tedavisi ve kök hücre rol oynayabilir. Günümüzdeki tedavinin başlıca dayanağı ise; fizyoterapi, solunum bakımı, beslenme desteği, düzeltici ve ortopedik girişimlerdir. Ülkemizde de Hacettepe Üniversitesi’nde deneysel çalışmalar yürütülüyor.

AKRABA EVLİLİĞİNE DİKKAT! 

Akraba evlilikleri ileri kuşaklarda hastalık oluşma riskini artırır.

Etiketler: , , ,

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Sohbete Bağlan

Dilediğiniz zaman istediğiniz her yerden sizde anında sohbete bağlanın.

*Türkiye'nin en iyi sohbet ve chat odasına hoş geldiniz.

Chat Odası SMA Hastalığı, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir - Chat Odası